En full omgång har nu spelats av Fotbolls-EM. Fan vad jag älskar fotboll och stora mästerskap slår mig ganska ofta när jag kollar på EM, det är egentligen helt sjukt att vi inte försökte dra trots att biljetterna denna gång svek oss, hur skönt var det inte under VM i Tyskland? Just nu är det komik på hög nivå i matchen mellan Schweiz och Turkiet, det fullkomligt spöregnade under hela första halvlek, en halvlek som förmodligen skulle avbrutits i vilken liga som helst – men det här är Fotbolls-EM, inte ens Turkiet kan nog klaga till sig en uppskjutning. Det är precis det här som är så coolt med stora mästerskap. Det är helt knökfullt på arenan (förvisso är det ju en av hemmanationerna som spelar, men ändå) och fansen skriker som galningar i +90-minuter, i stort sett oavsett resultat. Fotboll är fest.
Zlatan meddelar att knät är lite svullet efter matchen, mera rapporter! Känns så fantastiskt, magiskt och alldeles underbart att Sverige tog tre förhållandevis lätta pinnar mot Grekerna. Grekerna visade verkligen att deras förra EM inte var annat än bondröta, det går inte att leva på att försöka spela 0-0 (kom igen Otto) och hoppas på att motståndarna gör ett misstag. Att rulla 2 meters passar i en 5-manna backlinje har vi inte sett sen 2-2 matchen mot Danmark, otroligt oeffektivt om man ligger under med 2-0, kanske skulle man slå en signal till Otto?
Tycker annars att Daniel Andersson gör en bra match, och då ska ni veta att jag tillhör den skaran som fullständigt HATAR Daniel Andersson. Hur är det möjligt att en spelare i Allsvenskan, som dessutom är inne på sina sista år – får chansen före vår stjärna och assisterande lagkapten i Lyon? Ett lag som spelar i Europe, ett lag som tog hem dubbeln i Frankrike? Fullkomligt ofattbart är det förstås. Jag säger detsamma om Chippen, otroligt synd att han blev skadad, han gjorde också en riktigt bra match, det är bara bullshit att han ska hålla på och utmana på kanten, han ska komma inåt som han gjorde igår i diagonala djupledare, det är då han är farlig. Han är helt enkelt för klen för de vanliga 1 mot 1 situatoinerna på kanten. Men i alla fall, skadan kommer förstås olägligt då han gjort en bra match, men nu kanske vi äntligen får ser Seb Larsson? OCKSÅ assisterande lagkapten, fasta situationer specialist och med en ruggig arbetskapacitet. I min svenska startelva (som inte har en medelålder på 35) är både Seb och Källström givna. Mitt hat mot Anders Svensson har överskuggats lite av det faktum att Daniel Andersson finns med i startelvan nuförtiden. Svensson har faktiskt förbättrat sitt positionsspel och kan spela defensiv numer, vilket i ett normalt resonnemang skulle öppna för Källström.
Men som jag skrev tidigare har nog det tåget gått, han kommer aldrig få chansen. Det känns som om han kan “pärmen” utantill nuförtiden.
Det var mycket som var bra mot Grekerna. Fast frågan är ju hur mycket som egentligen berodde på Grekernas okompetens, det känns som om det blir svårare mot Spanien (doh!), mycket svårare. Även om vi hade framgångar i kvalet så känns Spaniens inledande 4-1 mot Ryssarna starkt. Ryssarna var förstås inte ofarliga och förlorade tillskillnad från Grekerna med fanan i topp, men Spanien var JÄVLIGT bra. Det är dags nu Mellberg, ta inte med handen. Snälla.
Fabregas, Cazorla, Alonso, Reina. Brrr. Jag ryser vid blotta tanken på att det här är deras avbytare. Fast vafan, vi har ju Sebastian Larsson, Kim Källström, Johan Elmander och Marcus Allbäck på bänken, vår bänk känns också het, frågan är bara hur elvan som startar egentligen känns ..
Sveriges medelålder i truppen är 29 år förövrigt, högst i hela EM. Lagerbäck är den coach som suttit längst på sin post föga oväntat.
Vi tar nog tyvärr inte poäng av Spanien. Däremot skickar vi Ryssarna tillbaka till Sibirien och går vidare. Easy.




